Ako bolo na Madeire?

Ako bolo na Madeire?

Jednoducho fantasticky! Vďaka organizácii YEES sme dostali príležitosť vycestovať na tréningový kurz zameraný na ochranu životného prostredia a lesov. Spolu s ďalšími účastníkmi zo 6 krajín – Rumunska, Grécka, Estónska, Litvy, Talianska a Portugalska sme objavovali krásy Madeiry – ostrova patriacemu Portugalsku približne 3000km od nášho domova.

Prvý deň bol venovaný vzájomnému zoznámeniu sa a príchodu posledných účastníkov. Vzhľadom na to, že oficiálny program začínal až o siedmej večer, rozhodli sme sa a organizátori nám vyšli v ústrety ísť pozrieť na najbližšiu pláž. Konečne slniečko po tomto nie veľmi priaznivom počasí na Slovensku. 17:00 tam u nás večer 6 hodín a my sme posielali domov pozdravy z pláže.

Na uvítanie sme si zahrali zopár hier, ktoré nám pomohli zapamätať si navzájom svoje mená  – nie každé bolo jednoduché :). Pred večerou sme dostali task – vyrobiť si masku na ktorej budú 3 vety z toho dve pravdivé, jedna klamlivá, čo mohlo tiež poslúžiť ako dobrý zdroj informácií o ľuďoch a hlavne srandu pri hádaní tej nesprávnej u druhých. Počkali sme kým prídu poslední participanti z Litvy a pripili si sladkým Madeirským vínom. Tréningový kurz sa mohol začať.

Piatok ráno sme mohli uvažovať nad tým, čo a aké projekty by sme radi robili a s čím by sme vedeli pomôcť, poprípade nejaké originálne nápady vložiť na papier, prilepiť ich spolu na jeden veľký blok a porovnať. Nasledovala diskusia s ľuďmi, ktorí by sa radi venovali tej istej sfére. Poobede sme si opäť zahrali hru „molekuly“ a tak sa rozdelili do skupiniek na Role-play, kde figurovali postavy ako forestranger, vidiečan žijúci z lesa, aktivista brániac les za každú cenu, turista ničiaci les a drevorubač, začala sa príprava scén. Večer bol venovaný prezentáciám NGO´s čiže neziskovým organizáciám, ktoré sa venujú projektom ako TC, youth Exchange, EVS a podobne. Organizáciám ako YEES, ktorej zakladateľkou a zároveň slovenskou leaderkou na TC bola pani učiteľka Melánia Ondzíková.

Sobota pre mňa najkrajší deň s množstvom outdoor-ových aktivít. Už ráno sme vyrazili do prírody. Začali sme dobrovoľníckou činnosťou a to sadením stromčekov. Bolo to veľmi zábavné a snáď aj užitočné. Následne po hádam, že dobre odvedenej práci sme si pochutili na gaštanovej polievke v Camaradelobos, dedinkou uprostred hôr Madeiry. Bolo to trošku creepy pretože hneď pod jedálňou bol cintorín a počasie tomu hralo do karát kedže bohužiaľ husto husto pršalo. Ďalšia zastávka po obede bola nádherná botanická záhrada! Rastliniek, kvietkov od výmyslu sveta od tropických rastliniek, cez špeciálne charakteristické madeirské kvietky, po kaktusy.

Spoločne sme usporiadali aj medzinárodný kultúrny večer, kde sme doniesli čosi ochutnať zo Slovenska. Na záver nám boli udelené certifikáty Youthpass, no a potom už neostávalo iné, ako návrat domov s kopou pekných zážitkov :)

Autor: Kristína Puškášová, Zuzana LiptákováDátum pridania10.10.2014 16:24
AutorJavorka
KategórieOznamy, Študentská rada, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco