Ako Kvarta A začala advent

Máme to tu – adventné obdobie, počas ktorého by sme sa mali pripraviť na duchovnú stránku Vianoc, zastaviť sa na chvíľu, utiecť od reklamy, preplnených supermarketov a namiesto toho sa radšej stretnúť s priateľmi a porozprávať sa navzájom.

Dávna múdrosť vraví, že kniha je najlepším priateľom človeka. Hoci menej čítame, texty nás obklopujú zo všetkých strán, dokonca aj internet je jedna veľká kniha. A tak sme sa rozhodli odkryť poklady stredovekej knižnice Evanjelického lýceaKežmarku. Táto knižnica je najrozsiahlejšou historickou školskou knižnicou strednej Európy. Našli sme tam viac ako 150 000 kníh všetkých vedných odborov i svetových jazykov. Videli sme vzácne prvotlače, knihy vážiace takmer 12 kg, rukopisy Homéra, Ezopa, Sofokla, Luthera, Nostradama a mnohých iných, o ktorých sa učíme na hodinách literatúry. Veľmi nás zaujal školský poriadok lýcea, ktorý platil takmer 500 rokov.

Študenti rovnako ako my na Javorke chodili do školy 8 rokov. Medzi sebou sa mohli zhovárať len po latinsky a kto tento príkaz porušil, dostal papierovú hlavu osla, s ktorou potom chodil po chodbách školy. A špecialitou bolo niečo, čo nás teda veľmi zaujalo – školský žalár ! Malá komora o rozmeroch 1×1 meter, do ktorej postavili študenta, ktorého pán profesor musel napomenúť po druhý raz. Ten tam potom stál aj 24 hodín bez jedla a pitia a oddýchnuť si smel len dvakrát, aj to iba 5 minút! Naša exkurzia nám ukázala, aké klenoty máme doslova za rohom a sami o tom často netušíme. Ešte šťastie, že sme Javoráci a máme možnosť spoznávať svet na vlastné oči!

Vaša Kvarta A

Dátum pridania03.12.2014 10:07