Exkurzia Viedeň a Bratislava

Na potulkách dvoch veľkomiest

45 študentov prevažne z tried P.A a S.A pod učiteľskou taktovkou p. Krestianovej a p.Bellušovej mali v dňoch 24.-25. novembra 2011 možnosť navštíviť dve blízko ležiace a Dunajom prepojené európske metropoly, Viedeň a Bratislavu.

V hlavnom meste Rakúska síce prekvapili prvé stopy snehu, no ani chladnejší ráz počasia nezabránil početnej skupinke v návšteve najstaršej a zároveň najkrajšej zoologickej záhrady sveta – Schönbrunner Tierpark , kde zaujali hlavne roztomilé vzácne pandy, rozšantené tulene, nepokojné slony či obávané plazy v teráriu. Aj pohľad na letohrádok Habsburgovcov, zámok Schönbrunn, a v zimnom spánku odpočívajúci zámocký park zanechal u všetkých hlboký dojem. A potom hor sa do mesta ! Prvou zastávkou bolo múzeum – Naturhistorisches Museum – s takmer 25 miliónovou zbierkou výstavných exponátov a tentokrát aktuálnymi špecialitami, expozíciami dinosaurov a extrémov zo sveta prírody, kde sa realizovali viacerí systémom „ Mitmachen „ ,to znamená osobnou účasťou na pozorovaní prostredníctvom mikroskopov, všakovakých kamier a meracích prístrojov, ktoré odhaľujú taje prírody. Cez námestie Márie Terézie, nádvorie paláca Hofburg a známu ulicu Am Graben sa skupinka zvedavcov presunula do centra mesta, k dominante Steffl, ako domáci katedrálu Stephansdom nazývajú. Nádherne vysvietený dóm, honosne vyzdobené ulice a symboly Vianoc na každom rohu predznamenali posledný cieľ obhliadky, vianočný trh. Ten najtradičnejší leží priamo pod oknami veľkolepej radnice – Rathaus. Ochutnávka rakúskych maškŕt spojená s nákupmi vianočných symbolov znamenala dôstojnú bodku za nezabudnuteľnými chvíľami v uliciach Viedne.

Večer sa skupinka presunula do hotela Avion, kde potrebovala načerpať nové sily na bratislavský trip. Prvou zastávkou v piatok tu bol zrenovovaný Bratislavský hrad. Hmla síce zabránila inak krásnemu panoramatickému výhľadu, no cennou náhradou toho bola návšteva Klenotnice a Rytierskej sály, keďže tie tu boli po dvojročnej rekonštrukcii práve čerstvo sprístupnené. Nasledovala prechádzka po Starom meste. Jedinečné kulinárske špeciality nás svojou vôňou prilákali do jeho srdca, na vianočné trhy. Darčeky svojim blízkym majú svoju cenu, cenu spomienky, ktorá ešte dlho bude pripomínať takmer bezstarostne strávený adventný čas.

O rok si to radi zopakujeme !

Mgr. M. Bellušová

Dátum pridania05.12.2011 11:54