Julka na mládežníckej výmene v Turecku

Julka na mládežníckej výmene v Turecku

V posledných februárových dňoch som mala možnosť vďaka neziskovej organizácii SYTEV v rámci programu ERASMUS+ navštíviť krajinu dvoch svetadielov – Turecko. Spolu s ďalšími štyrmi Slovákmi som cestovala do mesta Kahramanmaraş, kde sme čakali na ďalších účastníkov z Talianska, Litvy, Bulharska a Turecka.

Tento projekt s názvom „Save the green,save the future“ sa niesol v environmentálnom znamení. Spoločnými silami sme každý deň hľadali rôzne kreatívne riešenia na problematiku znečisteného okolia a nesprávneho zaobchádzania ľudí s našou planétou, dokonca aj v dramatickom prevedení.

Náhly nárast denných teplôt sme si spríjemnili spoločným výletom k neďalekému jazeru. K večeru sme sa už všetci tešili na tureckú večeru, ktorá zahrňovala pre nás netypické, no vynikajúce a trochu pikantné polievky. Prvé dni sa konali kultúrne večery, na ktorých každá zúčastnená krajina predstavila svoje kultúrnu jedinečnosť a národné jedlo. Náš kultúrny večer bol spestrený aj krátkym slovenským folklórnym programom v podobe tanca a spevu, ktorý sa im veľmi páčil.

Počas projektu sme mali možnosť sa dozvedieť viac nielen o ekológii, ale aj o miestnej kultúre, histórii a prírode. Krásne mešity s bohatou históriou boli pre nás nesmierny zážitok, naviac, keď sme do nich museli vstupovať so šatkami na hlavne. Stretli sme sa aj s miestnym správcom kultúry. Ten nášmu Marekovi daroval typické turecké nohavice- šalvu. Bohužiaľ, miestny obyvatelia neovládali anglický jazyk, takže komunikácia bola trošku problém ale o to viac zaujímavejšia a zábavnejšia.

Cestou späť na Slovensko sme jeden deň strávili v Istanbule, no žiaľ za veľmi hmlistého počasia. Napriek tomu sme si domov priniesli množstvo príjemných zážitkov.

Na záver by som veľmi rada chcela zdôrazniť fakt, že počas tejto mládežníckej výmeny som mala možnosť sa opäť presvedčiť, že nie všetko čo sa hovorí o ostatných krajinách je pravda a nemali by sme všetkých hádzať do jedného vreca. Turecko prekvitá bohatými tradíciami a kultúrou, ktoré stoja za preskúmanie !

Ďakujem vedeniu Javorky, že mi umožnilo byť súčasťou tohto výmenného programu ;)

Juliána MeindlovaDátum pridania23.04.2017 16:39
AutorMonika
KategóriePK ANJ
NálepkyŽiadne


Cisco