Lenka, BFTF 2017 a USA

Lenka, BFTF 2017 a USA

55 mladých ľudí, 46 krajín, 9 úžasných mentorov, 4 fantastické týždne a kúsok odvahy. Takto v skratke sa dá opísať letný program Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship (BFTF) na Wake Forest University, North Carolina. Toho roku sa ho zúčastnila aj Lenka Volková, študentka 3. ročníka bilingválu. Lenka hovorí: teraz mám 54 nových kamarátov, 45 nových domovov a všetci dúfame, že to tak bude navždy.

Samozrejme pred tým, než to takto mohlo skončiť, muselo to aj niekde začať…

Moje dobrodružstvo začalo už koncom februára, keď som poslala prihlášku na americkú ambasádu v Bratislave. Program je financovaný ministerstvom zahraničných vecí USA, takže všetko bolo organizované ambasádou. Výber účastníkov na program mal dve časti – prvá bola písomná prostredníctvom prihlášky, eseje, odporúčania a preukázania vysvedčení. V apríli som mala telefonický pohovor a potom som len v napätí čakala.

A dočkala som sa, “deň D” prišiel 24. júna, keď som behala po štyroch letiskách aby som nezmeškala ani jeden let. Po 11 hodinách ma na letisku privítala rodina, s ktorou som strávila 10 dní počas tretieho týždňa programu. Vďaka svojej americkej rodine som zažila ako žijú za veľkou mlákou, čo naozaj jedia, kam chodia na túry a na bowling a dokonca aj baseballový (píše sa to takto?) zápas, ktorý som si neskutočne užila.

Prvý týždeň sme boli ubytovaní na internáte a mali sme plný program. Keďže program je zameraný na medzinárodné vzťahy, diplomaciu a občiansku angažovanosť, mali sme 3 hlavné predmety – občianstvo a konflikt, debatérstvo a udržateľnosť spojená so 17 cieľmi Spojených Národov. Jeden večer sme taktiež prezentovali svoje krajiny a mohli uvariť niečo tradičné (ryžový nákyp sa ráta, nie?). Večery boli plné hudby, spoznávania sa a hier – kto by bol povedal, že sa štyria 17-roční zmestia na jednú hojdačku?

Druhý týždeň prešiel neuveriteľne rýchlo. Boli sme na celotýždennom výlete vo Filadelfii a Washingtone DC. Navštívila som radnicu, kde bola podpísaná ústava, múzeum ústavy a tiež aj umenia. Dala som si najlepší Shepherd’s pie v Írskej reštaurácii, stratila sa po ceste k hotelu a ani som sa nenazdala a boli sme na ceste do Washingtonu. Tam sme si vychutnali pravý americký deň nezávislosti na National Mall. Pochodila som múzeá Smithsonian, NEstratila sa (to, že ulice sú zoradené podľa abecedy a čísel vzostupne s tým nemalo nič spoločné) a zamávala Bielemu domu. Najlepšia bola návšteva ministerstva zahraničných vecí, kde sme mali možnosť stretnúť a porozprávať sa s diplomatmi a pripravili si pre nás politické simulácie.

Tretí a štvrtý týždeň zbehli príliš rýchlo. Boli plné workshopov, prednášok a simulácií. Zostavili sme si vlastné štáty, naučili sa o rôznych hnutiach, chodili sme na obedy s profesormi univerzity, na deň som som sa stala prezidentkou Litvy a boli sme dobrovoľníci vo food bank – zber jedla pre sociálne znevýhodnených. Taktiež sme pripravovali výstupné projekty, aby sme aj my prispeli k zlepšeniu sveta. Spolu s Emou z Chorvátska a Benom z Malty sme vymysleli projekt o médiách a ako ovplyvňujú udalosti vo svete – ale o tom viac neskôr.

A tak som prežila mesiac v USA – šmýkanie sa po schodoch na matraci, večné “tancovanie” a večný smiech, samozrejme po súhlase mentorov, ktorí, keď im padla, to všetko robili s nami.

Ak neveríte, video od mojej dobrej kamarátky Brooklyn, alebo fotografie v galérii vás určite presvedčia ;)

Lenka VolkováDátum pridania02.09.2017 15:10
AutorMonika
KategórieOznamy
NálepkyŽiadne


Cisco