Halloween na Javorke

Posledný októbrový týždeň sa na Javorke niesol v znamení sviatku Halloween. Tradičnými znakmi Halloweenu sú špeciálne vyrezané tekvice (Jack-o'-lantern), vo vnútri ktorých je sviečka, čarodejnice, duchovia, netopiere, čierne mačky, pavučiny, metly, oheň, príšery, kostlivci a pod.

Pani učiteľky J.Böhmerová, Ľ. Cvengrošová a D. Mičeková sa rozhodli ich zrealizovať a zorganizovať na Javorke súťaž o najkrajšiu halloweenskú výzdobu triedy, o najoriginálnejšiu masku a o najzaujímavejšie vyrezanú tekvicu.

Posledný októbrový týždeň sa na Javorke niesol v znamení sviatku Halloween. Aj keď tento sviatok je považovaný za americkú verziu našich Dušičiek, oslavuje sa úplne iným spôsobom ako u nás na Slovensku. Dávno prekročil hranice a tisne sa všade, kde ho pustia.

V Spojených štátoch a v Kanade je najviac rozšírený a ľudia ho oslavujú každý rok 31. októbra. Predovšetkým deti sa obliekajú do kostýmov a potom koledujú a navštevujú susedov.

Tradičnými znakmi Halloweenu sú špeciálne vyrezané tekvice (Jack-o'-lantern), vo vnútri ktorých je sviečka, čarodejnice, duchovia, netopiere, čierne mačky, pavučiny, metly, oheň, príšery, kostlivci a pod. Typickými farbami sú červená, žltá, oranžová a čierna.

S myšlienkou amerických Dušičiek prišli sami študenti a p.Böhmerová, p. Cvengrošová a p. Mičeková sa rozhodli ich zrealizovať a zorganizovať na Javorke súťaž o najkrajšiu halloweenskú výzdobu triedy, o najoriginálnejšiu masku a o najzaujímavejšie vyrezanú tekvicu.

26.10.2017 sa po obede v triede K.B pod dozorom vyučujúcich a lektora Arthura Smitha vyrezávali pumkins, ktoré potom boli vystavené a rozsvietené vo vestibule pri zborovni školy. Najmä v tme na nás cerili zuby a ukazovali všelijaké ohnivé výjavy.

26.10.2017 prišli niektorí študenti v maskách a strašidelne pomaľovaní farbami, čím trochu oživili naše tradičné vyučovanie a desili nás svojimi hroznými výzormi. Od pondelka 23.10.2017 sa niektoré triedy vyzdobovali v duchu sviatku a tie dekorácie boli úžasné. Na Halloween sa študenti výborne pripravili, rozvíjali svoju fantáziu a tvorivosť.
Naše halloweenské akcie: narábanie s tekvicami, príprava kostýmov a výzdoba tried, boli všetky organizátorkami odmenené, veď tak ako na západe sa deti tešia na sladkosti tak aj u nás na Javorke si detská kreativita a zábava zaslúži odmenu.

Mgr. Denisa Mičeková

Fotky z Halooweenu na Javorke si pozrite v galérii.

Dátum pridania27.10.2017 12:22
AutorMgr. Zuzana Ďurišková