Žijú medzi nami, žijú spolu s nami....

Žijú medzi nami, žijú spolu s nami....

Súčasťou výučby spoločenskovedného seminára je aj oboznámenie sa s rôznymi formami mentálneho postihnutia u jedincov. Keďže stále platí, že je lepšie raz vidieť ako trikrát počuť, vybrali sa študenti predmaturitného ročníka na exkurziu do Spojenej školy sv. Maximiliána Kolbeho v Spišskej Novej Vsi. Pani riaditeľka spolu s učiteľmi tejto školy nám ochotne porozprávali o špeciálnych spôsoboch práce a výučby týchto detí.

Prezreli sme si jednotlivé učebne, jedáleň, relaxačnú miestnosť, bazén, dielňu a ateliér. Videli sme žiakov pri vyučovacom procese, ale aj pri praktickej činnosti – pečení medovníkov. Na cestu domov nás nabalili nielen sladkými dobrotami, ale aj vlastnoručne vyrobenými darčekmi.

Aké dojmy, pocity a myšlienky mali naši študenti z tejto návštevy? Tu sú niektoré z nich:

„…Každý rieši samé nepodstatné veci: módu, vlasy, oblečenie, nechty, sociálne siete…miesto toho, aby boli šťastní a spokojní, že sú zdraví, že ich rodiny sú zdravé. Všetkým ľuďom by som priala vidieť tie deti. Vidieť ich šťastné, usmiate tváre, keď sa im niečo podarí.....Veľmi mi pomohlo navštíviť ich. Uvedomila som si podstatu života. Nie peniaze, zdravie, to je to hlavné. Samozrejme láska, tá ide so zdravím ruka v ruke…Všetko ostatné sa dá opraviť, vymeniť, kúpiť…“ (Viktória, 4.A)

////„…Priala by som im veľmi, aby mohli zažívať rovnaké veci ako zdraví ľudia. Ale zas nám zdravým prajem toľko radosti v živote, ako majú oni. Aj tie učiteľky boli fajn. Majú môj rešpekt, pretože toľko trpezlivosti má fakt málokto…“//// (Klaudia, 4.A)

„…Návšteva tejto školy mi znova pripomenula pravé hodnoty. Mnoho ľudí berie zdravie na ľahkú váhu a pritom si neuvedomujú, ako ľahko môžu oň prísť......Potešilo ma, že som mala možnosť vidieť neskutočne veľa láskavosti, pochopenia i trpezlivosti…“ (Veronika, 4.A)

PhDr. Renáta Kudriková, PhD.

Pozrite si fotogalériu.Dátum pridania07.12.2017 10:14
AutorMonika
KategórieOznamy, PK SJL - DEJ - NOS - GEO
NálepkyŽiadne


Cisco