Návšteva laboratórií Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie na TU v Košiciach

Dňa 27. 4. 2018 sa vybraní študenti našej školy zúčastnili laboratórnych cvičení na Technickej univerzite v Košiciach, ktoré nám boli ponúknuté ako pokračovanie teoretických prednášok uskutočnených na našej škole. Po úvodných slovách riaditeľa Ústavu Metalurgie profesora Ing. Pavla Raschmana, Csc., ktorý nás privítal na pôde TU KE a priblížil nám naše úlohy, sme sa rozdelili na dve pracovné skupiny s nasledovnými úlohami:

Prvá úloha znela: Identifikácia neznámeho kovu na základe stanovenia jeho mólovej hmotnosti.

Pri pokuse nám vznikal výbušný plynný vodík , ktorý aj krásne „štekal“ po priložení zapaľovača. Bez väčších problémov sme to zvládli aj pri výpočtoch, nakoľko nám pomáhali docentka RNDr. Alena Fedoročková,PhD. a odborné asistentky RNDr. Jana Kavuličová, PhD. a Ing. Jana Ivánová, PhD. Videli sme na vlastné oči niektoré čisté kovy i nekovy. Zaujímavé bolo napríklad gálium, kov, ktorý sa nám roztápal na striebornú kvapalinu v holých rukách.

Druhá úloha bola s oblasti biotechnológií: Príprava biosorpčného materiálu.

V druhom laboratóriu sme pripravovali biosorbenty, materiály pohlcujúce ťažké kovy a to zo zelenej riasy chlorely a vajcovej škrupiny.Týmto cvičením nás sprevádzala usmievavá odborná asistentka RNDr. Anna Mražíková, PhD. Vyskúšali sme prácu s magnetickou miešačkou roztokov a videli sme aj elektrónový mikroskop.

Tento deň bol pre nás veľmi zaujímavý a 4 hodiny v laboratóriu prešli veľmi rýchlo. Odchádzali sme s novými skúsenosťami a aj vedomosťami. Dúfame, že aj v budúcom a ďalších rokoch bude tradícia takýchto praktických cvičení ďalej pokračovať. Vidieť a zažiť, ako funguje vysoká škola a stať sa je súčasťou aspoň na chvíľu, bolo totiž pre nás stredoškolákov asi najväčším zážitkom.

Annamária Babiková a Richard Geletka zo Sp.B

Pozrite si fotogalériu