Chemický výskum s Robom Reibergerom

Chemický výskum s Robom Reibergerom

Keďže úspechy našich absolventov so záujmom sledujeme aj po tom, čo opustia brány Javorky, vedeli sme, ako sa Robovi darí a čomu sa aktuálne venuje. A keď sme sa dozvedeli, že je momentálne doma, poprosili sme ho, či by našim terajším študentom, ktorí sa v tomto období rozhodujú, kam ďalej v živote, neprišiel porozprávať o svojej ceste a ďalších možnostiach, s čím on súhlasil.

Robo Reiberger je piatak na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Študuje organickú chémiu. A hádajte, koľko ich je v krúžku? Máte pravdu, je jediný ;) Darmo, organická chémia nie je práve ľahká veda! Roba však zjavne baví a keď o tom, čo sa v praxi za týmto odborom skrýva, hovoril našim maturantom, iste ich svojim nadšením zapálil. Ak aj nie, veríme, že minimálne získali informáciu aj o iných možnostiach uplatnenia chémie… tých vedeckých. A prečo si to myslíme?

Róbert Reiberger sa nedávno sa vrátil z trojmesačnej stáže v USA v Baltimore, štát Maryland , kde ho pozvali na Johns Hopkins University. Spolu s ďalšími členmi medzinárodného tímu oddelenia Drug Discovery sa podieľal na výskumnom projekte Syntéza liečiva proti PDAC (pankreatický invazívny adenokarcinóm). Laicky povedané, vyvíjali látku na liečbu jednej z najinvazívnejších foriem rakoviny. Pár dní pred odchodom z USA sa mu požadovanú látku skutočne podarilo nájsť a momentálne je už vo fáze testovania v laboratóriách.

Študenti sa na záver čo–to povypytovali a majú nad čím rozmýšľať, Hanah, naša Američanka, ktorá je u nás tento rok na výmennom študijnom pobyte, sa v závere s Robom pustila do kratšej chemickej diskusie a to všetko pod spokojným dohľadom Robovej bývalej učiteľky chémie, RNDr. Márie Kubenkovej. A vy si hlavne dobre zapamätajte Robove priezvisko – Reiberger, pretože čo nevidieť vyjde v jednom prestížnom vedeckom časopise článok o jeho katalyzátore, na ktorého vývoji pracoval ;)

Robo, ešte raz vďaka a nech sa ti aj naďalej darí ;)

Fotogaléria

Vaša JavorkaDátum pridania10.10.2018 16:25
AutorMonika
KategórieOznamy, PK BIO - CHEM
NálepkyŽiadne


Cisco