Na potulkách Švajčiarskom

V pondelok 8.10.2018 od 17,30 hod. sa na parkovisku pri čerpacej stanici OMV začalo zhromažďovať čoraz väčšie množstvo osobných áut, ktorých posádku tvoril minimálne jeden poriadne nabalený člen pripravený zdolať takmer 4000 km v priebehu necelých piatich dní. Dovedna ich prišlo 40 z radov študentov Javorky, k tomu treba ešte prirátať 4 pedagógov a 2 vodičov autobusu CK MIMI z Liptova. A tak sa to začalo.....

Občas hrboľaté cesty po Slovensku, (ne)plánované prestávky, polnočné vyzdvihnutie fundovaného sprievodcu Miroslava, celá noc po rakúskych diaľniciach, krátky tranzit cez Nemecko, znova Rakúsko a napokon v slnku sa prebúdzajúce Švajčiarsko, naša cieľová krajina.

Prvá zastávka – Technorama vo Winterthure, zážitkové prírodovedecké múzeum, ktoré je známe ako najnavštevovanejšie živé laboratórium na svete s viac než 500 exponátmi. 3 hodiny v nej ubehli ako voda, veda sa tak stala skutočnou zábavou pre každého z nás. Cesta však musela pokračovať ďalej, smer Ženeva, resp. zatiaľ jej prináležiace jazero a neďaleké francúzske mestečko, kde sme sa ubytovali v jednoduchom hoteli F1.

Druhý deň sa konala výprava do Ženevy a Cernu. Ranná obhliadka najzelenejšieho veľkomesta Európy s následnou prehliadkou Paláca OSN nás kvalitne pripravili na fyzikou presiaknutý Cern – sídlo časticového (resp. protónového) urýchľovača. Najprv kompaktní, neskôr rozdelení do 4 skupín, sme absolvovali úvodnú prednášku s vedcom Martinom zo Slovenska, videli naživo výrobu jednotlivých súčastí urýchľovača a v detektore Atlas zasa mali možnosť sčasti pochopiť oddeľovanie odpadových častíc. Sprievod sme mali zabezpečený v slovenčine, češtine a angličtine. Nuž, nie je to sranda, ten urýchľovač, skonštatovali sme a nenechali sme si ujsť prechádzku po večernej promenáde Ženevského jazera. Kŕmenie labutí sa len tak často v Spišskej nevidí.

Nuž a posledný deň sa niesol v duchu spoznávania histórie i významnej osobnosti. Navštívili sme hlavné mesto Bern a v mestskom múzeu sa bližšie zoznámili s pánom Einsteinom. Pomník kalvinizmu, katedrála Muenster, orloj Zytglogge, turistami vyhľadávaný polostrov Matte nad riekou Aare, to bola skrátka pastva pre oči! A živými symbolmi mesta, medveďmi, sa naše putovanie po úžasnom „Švajci“ pomaly ukončilo.

O 15,00 sme zasadli do busu a na druhý deň, o takmer 20 hodín neskôr, sme šťastne dorazili domov, do slnečnej Spišskej ! Allesch war guet ! / Všetko bolo dobré !/

Radi by sme si to zopakovali. Aj vďaka takmer ukážkovej disciplíne našich študentov sa takéto akcie ozaj oplatí organizovať. Ďakujeme, milí študenti ! Viac foto si môžete pozrieť v galérii na našom FB.

Autor článku: M. Bellušová – pedagóg

Dátum pridania16.10.2018 17:47