Modelové zasadnutie Európskej Únie sa bez nášho zastúpenia nezaobišlo

Modelové zasadnutie Európskej Únie sa bez nášho zastúpenia nezaobišlo

V dňoch 29.–30. novembra sa na Gymnáziu arm.gen.L.Svobodu v Humennom uskutočnil už 13. ročník Modelového európskeho parlamentu, na ktorom sa zúčastnili aj naše študentky. Pracovalo 26 dvojčlenných delegácií žiakov gymnázií z takmer celého Slovenska.

Téma zasadnutia bola „Optimalizácia prostredia vzdelávania a nastavenie porovnateľnej kvality vzdelávania členských krajín EÚ“. Júlia Novotná a Terézia Švajková (Sx.A) zastupovali Francúzsko, Zuzana Zajaková a Alexandra Faltýnková (II.B) zastupovali Estónsko. Miriam Vašková a Alexandra Brežná (II.B) zastupovali Slovensko a patria po vyhodnotení medzi 3 najúspešnejšie delegácie na tomto zasadnutí.

Dievčatá si museli naštudovať informácie o školských systémoch pridelených krajín a taktiež vízie danej krajiny v oblasti školstva. Hlavným cieľom podujatia bolo zoznámiť sa s fungovaním Európskeho parlamentu. Účastníci diskutovali o súčasných problémoch Európskej Únie z pohľadu členskej alebo pozorovateľskej krajiny, ktorú reprezentovali, v snahe nájsť riešenie akceptovateľné pre všetky zúčastnené strany.

Všetky diskusie a prejavy boli v angličtine, takže študenti si mohli zdokonaliť nielen rečnícky prejav, ale aj svoje jazykové schopnosti a zároveň sa učiť umeniu diplomacie. Naše mladé študentky neľutujú, že venovali štúdiu a potom náročnému programu zasadnutia viac času:
„… Nazreli sme do sveta politiky a spôsobov efektívne posúvať svoje názory. Dúfam, že sa naša škola zapojí do takejto aktivity aj v budúcnosti.

Všetkým šiestim odvážnym dievčatám blahoželáme k zvládnutiu náročnej úlohy, ďakujeme im za úspešnú reprezentáciu našej školy a prajeme veľa ďalších úspechov. Veľké poďakovanie patrí pani učiteľke Kudrikovej, ktorá študentkám doplnila dôležité informácie o EÚ, pani učiteľke Melikantovej, ktorá im pomáhala v oblasti odbornej i jazykovej a študentke Lenke Volkovej, ktorá poskytla cenné rady z vlastnej skúsenosti z modelového rokovania OSN Zamun v Žiline..

PaedDr. Ingeborg Skalská



Dátum pridania05.12.2018 14:44
AutorJavorka
KategórieOznamy, Študentská rada, Úspechy
NálepkyŽiadne


Cisco