Working for You (th)!

Zelené hory, vôňa mora, vinice, pokoj a Parmigiano. Massicelle, dedinka nachádzajúca sa na juhu Talianska v provincii Salerno v Kampánii nás zaujala nie len svojim zvukomalebným názvom, ale predovšetkým pôvabom, ktorý ponúkala naším očiam celých 7 dní. Práve na tomto krásnom mieste sa konal od 11. – 18. Mája 2019 tréningový kurz „Working for You(th)!“ v rámci projektu Erasmus+, ktorého sme sa spolu s p.uč. Ondzikovou a p.uč. Užákovou zúčastnili.

Naše srdcia si však nezískala len čarovná dedinka, ale taktiež ostatní účastníci projektu, ktorých sme mali možnosť hneď na druhý deň po príchode spoznať. Pochádzali z Rumunska, Talianska, Grécka, Chorvátska, Španielska, Turecka, Estónska a Českej Republiky. Veľmi rýchlo sme sa všetci spriatelili a našli si svoje spriaznené duše na nasledujúci týždeň.

Nechýbali ani prednášky a workshopy, ktorých hlavným cieľom bolo zdieľať nápady týkajúce sa témy neformálneho vzdelávania, jeho fungovania a posilnenia potenciálu mladých ľudí spôsobmi, ktoré sú dôležité pre úspešné uplatnenie sa na trhu práce.

Aktivity nám začínali o 10:00, a tak sme mali sme vždy dostatok času vychutnať si to pravé pohodové talianske ráno. Výdatné raňajky vo forme švédsko-talianskych stolov a posedenie pri silnom espresse nám spríjemňovalo začiatok každého dňa.

V prvý deň sme sa naučili ako sa správne učiť, ako správne komunikovať, ale napríklad aj ako žonglovať. Každá hra mala svoj účel a bolo úžasné sledovať, koľko vecí sa človek dokáže naučiť, ak sa učí zábavnou formou a má dostatok času na riešenie úloh. Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou dňa boli obedy a večere, ktoré nám pripravoval očarujúci Taliansky kuchár Settimio s rodinou, na ich farme BioCocó. Bol to pre nás gurmánsky zážitok. Cestoviny od výmyslu sveta, rôzne druhy mäsa, čerstvá zelenina. Veľmi rýchlo zistili, že pre nás budú musieť variť dvakrát toľko.

Nasledujúce dni sme pokračovali v hrách a workshopoch na témy ako communication, leadership, time management, teamwork, problem-solving a pod. Naučili sme sa viesť skupiny, pracovať v tíme , vedieť si efektívne rozdeliť čas, kriticky myslieť a veľa ďalších užitočných znalostí a zručností, ktoré dokážeme v živote využiť. Okrem aktivít sme navštívili aj miestnu školu. Deti boli v prvom rade veľmi prekvapené keď zbadali toľko národností. Boli však milé, veselé a spolu sme sa zahrali a zaspievali si. V rámci programu nesmeli chýbať ani kultúrne večery a diskotéky, ktoré trvali do neskorej noci. Všetci sme sa zabávali, tancovali a viedli nekonečné konverzácie.

V predposledný deň sme navštívili aj mestečko Sapri, ktoré sa pýši svojou lokalitou blízko mora. Niektorí odvážlivci si zaplávali, kým ostatní sa vybrali na obhliadku tohto malebného mestečka. Kúpili sme si zmrzlinu, ktorá nechutila inak ako úžasne. Prechádzali sme sa pomaľovanými ulicami a fotili sme všetko čo sa dalo. Bol to pre nás veľkolepý týždeň. Naučili sme sa veľa nových vecí, zlepšili sme sa v plynulosti a nadobudli sme istotu v angličtine, navštívili sme krásne miesta , spoznali sme nových skvelých ľudí, a hoci sme sa lúčili so slzami v očiach, vieme, že sa s našimi priateľmi opäť raz stretneme. Moja obrovská vďaka patrí pani učiteľkám za nezabudnuteľný zážitok, chvíle plné smiechu a za krásne spomienky!

Pozrite si fotogalériu

Lucia Ferencová III.B.