SJL - DEJ - NOS - GEO

Členovia predmetovej komisie:

Vedúca PK: PhDr. Renáta Kudriková

Ďalší členovia: PaedDr. Danka Osvaldová, PaedDr. Gabriela Zahurancová, Mgr. Martina Bellušová, Mgr. Hildegarda Krestianová, Mgr. Alena Cicmanová, Mgr. Zuzana Kaščáková, Mgr. Zuzana Ďurišková, Mgr. Ivana Šťastná

Hlavné vyučovacie ciele:

1. Dbať na aktívny rozvoj vyjadrovacích schopností žiakov, ktorý sa opiera o všeobecné poznanie systému jazyka. Rozvíjať schopnosť žiakov chápať literatúru nielen prostredníctvom logického prístupu, ale aj cestou prežívania, poznania, intuície. Viesť žiakov k čítaniu a interpretácii textu, ktorá je založená na pochopení významu textu, jeho zmyslu a vnútornom, citovom prežívaní estetických a myšlienkových hodnôt obsiahnutých v literárnom diele.
  2. Poskytnúť žiakom ucelené a prehľadne usporiadané vedomosti, rozvíjať logické myslenie vo vzťahoch a súvislostiach, schopnosti poznávať historický materiál.
  3. Vytvárať a formovať kritické historické vedomie žiakov.
  4. Motivovať žiakov k trvalým potrebám sledovať spoločenský život, poznávať významné regionálne dejinné udalosti a osobnosti.
  5. Dať žiakom základné informácie v rámci šiestich spoločensko-vedných disciplín (ekonomika, právo, politológia, psychológia, sociológia a dejiny filozofie)tak, aby získané vedomosti dokázali v praktickom živote použiť.
  6. Zvýšenú pozornosť venovať žiakom talentovaným. Rozvíjať tvorivé literárne a interpretačné schopnosti žiakov.
  7. Spolupracovať s kultúrnymi a spoločenskými ustanovizňami v meste (okresná knižnica, Matica slovenská, Vlastivedné múzeum, Galéria umelcov Spiša, Spišské divadlo,…)

Súťaže:

Projekty:

Z našich aktivít:

Kvartáni v Levoči

20Jún

kvartani-v-levoci

V utorok 11. júna sa naša trieda v sprievode pani učiteľky Osvaldovej a Lozanovej vydali na exkurziu do Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku.

Z obsažného výkladu sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o jej práci a poslaní.

Napríklad aj to, že …

Holá, Malaga!

13Jún

hola-malaga

Tak znie priateľský pozdrav, ktorý znie z každej strany po príchode do jedného z najväčších a najznámejších letovísk v španielskej oblasti, zvanej Andalúzia.

25-členná skupinka študentov Javorky spolu so svojimi učiteľkami mala možnosť pobudnúť pár slnečných dní v tomto meste a užiť si tak dejepisnú exkurziu na pobreží Stredozemného mora.